• Privacy Policy
  • Disclosure Policy
  • Terms of Use
  • FAQs

A Teaching Mommy

Helping teaching mommies one resource at a time.

  • Home
  • About
  • Printables
    • Preschool and Tot Packs
    • Disney Family Packs
  • Bible
    • Topical Devotions
  • Life
  • Homeschool
    • Current Curriculum
    • Elementary Years
  • Books
  • Reviews
  • Advertise

Time 4 Learning (Review)

This post may contain affiliate or advertiser links. Read my full disclosure policy .

Time 4 Learning is an educational website for PreK – 8th grade. Since my child is 3, I will be focusing my review on the PreK area only. 
time4learning logo
A Little About the Preschool Activities…

  • offers two different levels of difficulty
  • covers a variety of different topics including: shapes, numbers, alphabet, weather, on the farm, colors, at the zoo and more
  • there are lesson plans and a scope and sequence available for parents

It costs $19.99 for ONE MONTH.  They are offering a special introductory offer for December. (Please note that pricing my change from time to time.)
So, here is my honest opinion of the website
Plus(es):

  • Easy to Use – My son could handle navigating the website all by himself after giving him some basic instructions…it was super easy. 
  • Keeps Child’s Interest – My son enjoyed the website and would go through every single lesson in one sitting if I let him. 
  • Age Appropriate Topics – The topics are things that we are currently working on and that my son enjoys.
  • Quality – The digital illustration, audio narration and activities were put together well.  It provided graphics, visual and audio cues to help aid non-readers.  The website was colorful and the characters were ideal for preschoolers. 
  • Earn “Playground” Time – The website has a playground area that students can do after completing so much time on their lessons.  The playground consist of other website games (such as PBS) and activities the child can access through Time 4 Learning. The best part is the parent can control how much time is spent in the playground and a timer is displayed for the students to see in the top right corner.


Wish(es):

  • A lower price. I wouldn’t pay $19.99 a month for the preschool program.  Some of the other grade levels seem to offer more, so other parents may think the price is worth it. 
  • Better as a review tool than an introduction to a topic. Had my son not been familiar with the themes he would have struggled with the activities.  As a former teacher, I would use this program more for students to practice with topics they have already been introduced to or review topics that have already been covered.

Overall, this is a quality website that preschoolers will enjoy and can easily be used as a review program. Unfortunately, for our family, the preschool program isn’t worth the price.

A Mommy Talks Review Disclosure:  The featured product for this review was provided to me for one month, at no cost, by Time 4 Learning. for the sole purpose of product testing. I do not accept monetary compensation for reviewing or writing about products. All opinions expressed are my own.

December 27, 2010 2 Comments (Filed Under: Reviews )

Comments

  1. Amber says

    December 29, 2010 at

    I am with you on the price thing. I cannot see us working $20 a month into the budget for computer games for my toddler.

    Reply
  2. Katrina says

    December 30, 2010 at

    We are on year 3 of using T4L, though my kids are older so I do not have the same viewpoint. We have used 5th, 6th, 7th and 8th grade levels and for that it is totally worth the price.
    We liked the fact that each year broadens the topics in Math and Language Arts so as they grow and understand, they are given the same stuff… just slightly harder.
    We are accidental homeschoolers and this is our 3rd year homeschooling and I basically stumbled onto Time 4 Learning and it was a lifesaver.
    I like the fact that it follows federal guidelines for grade levels, so I know that my kids are learning at the same pace as their peers, so when/if we ever send them back to public school… they should be able to jump right in.
    I do not know if I would have paid the $20 price when they were preschoolers, though I run a daycare and am thinking about adding the preschool section to our monthly plan so my daycare kids can have access to it and with 5 preschoolers using it…. it might be worth it. That is still in planning stage though.
    I like that it has a main curriculum so we can add the fun things we want to do and I still feel my boys are getting a well-rounded education from me.
    I love hearing the different viewpoints on T4L!
    Not every online program works for everyone!
    Happy homeschooling!

    Katrina
    Happy Homeschooling Mom of 2 in Oregon since 2008

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five × five =

Stay Connected

Newsletter

Top Posts

  • The $30, 30-Minute, Do-It-Yourself Sensory Table
    The $30, 30-Minute, Do-It-Yourself Sensory Table
  • The Water Cycle {FREE Printable}
    The Water Cycle {FREE Printable}
  • FREE Space Printables
    FREE Space Printables
  • Day 5-The Whip
    Day 5-The Whip
  • Day 6- Crown of Thorns
    Day 6- Crown of Thorns

Recent Posts

  • FREE April Themed Printables
  • Lucky Charms Graphing & Observations
  • St Patrick’s Day Printable Packs & More
  • Dr. Seuss’ Birthday
  • FREE March Themed Printables

Copyright

See a printable, blog post idea, or photo here that you'd like to share? Please contact me first before using. You are welcome to post about this blog with links back to A Teaching Mommy. If you do, let me know as I love to see your site.

If you would like to use a photo in a reference with a link to this blog, please contact me. (Please do not use any photos that contain pictures of kids.)

MyFreeCopyright.com Registered & Protected

Terms of Use

My downloads are provided to you for your own personal use. Accordingly, you agree that you will not copy, reproduce, alter, modify, create derivative works, or publicly display any content from my downloads, except for your own personal, non‐commercial use.

You may post pictures of your family using my downloads on your personal blog provided that A Teaching Mommy is properly attributed in the post.

DISCLAIMER

Some posts on this blog contain affiliate links. I receive a small commission whenever a product is purchased through these links. Occasionally I receive products in exchange for a review or giveaway post.

However, all opinions expressed on A Teaching Mommy are solely my own, and I only suggest products or services that I believe will be helpful to my readers.

Copyright © 2023 · Lifestyle Pro Theme On Genesis Framework · WordPress · Log in